Yeme İçme Hizmetlerinde KDV Oranlarının Uygulanmasına İlişkin KDV Genel Uygulama Tebliği Değişikliği Yayımlandı 29-04-2024


27/04. Yeme İçme Hizmetlerinde KDV Oranlarının Uygulanmasına İlişkin KDV Genel Uygulama Tebliği Değişikliği Yayımlandı !

Bugünkü Resmi Gazete'de yeme içme hizmetlerinde KDV oranlarının uygulanmasına ilişkin açıklamaların yer aldığı 51 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ yayınlanmıştır.

Bugün yayınlanan Tebliğ ile ilgili olarak 16 Nisan 2024 tarihinde Basın Açıklaması yapılmış olmasına rağmen halen bazı basın ve yayın organlarında düzenlemenin KDV oran artışı gibi yansıtıldığı görüldüğünden konunun tekrar hatırlatılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Söz konusu Tebliğ yayımından önce Taslak olarak Başkanlığımız sitesinde yer almış, bazı basın ve yayın organlarında düzenlemenin KDV oran artışı şeklinde haber yapılması üzerine de sitemizde mevcut 16 Nisan 2024 tarihli Basın Açıklamasında;

 • Tebliğ ile KDV oranlarında herhangi bir artış yapılmadığı,
  • Tebliğin uygulamada görülen yanlışların düzeltilmesi ve suistimallerin önlenmesine yönelik hazırlandığı,
   • Esasen KDV oran artışlarının sadece Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılabileceği,

   açıkça belirtilmiştir.

   Bugün yayımlanan Tebliğ, Taslak olarak sitemizde yer alan Tebliğdir.

   Tekrar hatırlatmak isteriz ki, bu Tebliğ ile hiçbir şekilde KDV oran artışı yapılmamıştır.

   Kamuoyuna duyurulur.

   GİB   Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ

   Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)'ndan

   27.04.2024
   32529
   Seri No 0051

   Madde 0001 :

   26/4/2014 tarihli ve 28983 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinin (III/B-2.4.) bölümünde yer alan "(%8)" ibareleri "(%10)", "(%18)" ibareleri "(%20)" şeklinde değiştirilmiş, aynı Tebliğin (III/B-2.4.1.) bölümünün birinci paragrafında yer alan "1/1/2008 tarihinden itibaren" ibaresi yürürlükten kaldırılmış ve aynı bölümün dördüncü paragrafından sonra gelmek üzere aşağıdaki paragraflar eklenmiştir.

   "Bu işletmeler prensip olarak hizmet işletmesi mahiyetinde olduklarından buralarda imal edilen veya dışarıdan temin edilen gıda maddelerinin buralarda veya dışarıda tüketilmek üzere müşterilere satışında %10 (alkollü içeceklerde %20) oranında KDV hesaplanır.

   Örnek 1: (K) Kahvecisi, kendi hazırladığı kahvelerin yanında (T) işletmesinden temin ettiği keklerin de satışını yapmaktadır. Self-servis olarak hizmet veren işletmeye gelen müşteri sipariş ettiği kahvenin yanında ıslak kek satın almış ve işletmeye ait alanda oturmak yerine siparişlerinin paketlenmesini istemiştir. Ayrıca 100 gr Türk kahvesi çektirmiştir. Kafeterya ruhsatına sahip olan (K)'nın yaptığı bu satışların tamamında %10 oranında KDV hesaplanacaktır.

   Örnek 2: (G) Lokantasında yemek yiyen müşteri (D), lokantadan ayrılırken 1 kg baklava satın almıştır. Lokanta, müşteriye vermiş olduğu yemek hizmeti ile baklava satışında %10 oranında KDV hesaplayacaktır.

   Bu işletmelerin telefonla veya internet üzerinden sipariş suretiyle adrese gönderme, gel-al gibi yöntemlerle yaptıkları tüm satışlar da aynı mahiyettedir.

   Örnek 3: (A) Pastanesi, telefonla verilen sipariş üzerine imalathanesinde 8 kişilik doğum günü pastası hazırlamıştır. Müşteri pastanın ev adresine gönderilmesi yerine iş çıkışı pastaneye gelerek pastayı alacağını bildirmiştir. İş çıkışında sipariş pastanın yanında 1 kg kuru pasta ve 2 şişe limonata satın almıştır. Pastane işletme ruhsatına sahip (A)'nın sipariş suretiyle hazırladığı pasta ve yanındaki gıda satışlarında %10 oranında KDV hesaplanacaktır.

   Öte yandan, yiyecek ve içecek hizmetlerine yönelik işyeri açma ve çalışma ruhsatı bulunmadığı halde müşterilerine masa, oturma yeri, tezgâh gibi servis yapılabilen alanlarda yiyecek ve içecek hizmetleri sunanların bu yerlerde yaptıkları gıda maddeleri satışları da 2007/13033 sayılı BKK eki (II) sayılı listenin 24 üncü sırası kapsamındadır.

   Örnek 4: Sahilde faaliyet gösteren (B) Büfe İşletmesi, yiyecek ve içecek hizmetlerine yönelik işyeri açma ve çalışma ruhsatı bulunmadığı halde büfesinin önüne yerleştirdiği masa ve taburelerde oturan müşterileri ile sahilde bulunan şezlonglarda denize girenlere tost, çay ve meşrubat satışı yapmaktadır. (B) Büfe İşletmesi, fiilen yiyecek ve içecek hizmetleri sunduğundan büfede hazırladığı tost ve çayın yanında dışarıdan hazır temin ettiği gıda maddelerinin satışında %10 oranında KDV hesaplayacaktır.

   Madde 0002 :

   Bu Tebliğ yayımını izleyen ayın başında yürürlüğe girer.

   Madde 0003 :

   Bu Tebliğ hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.


   TÜRMOB Sirküsü için tıklayınız.